اخبار > رسیدگی سریعتر به پرونده های جنایی در کمتر از یک هفته/ حمایت از طرح های تحقیقاتی کاربردی در راستای تقویت مرکز تشخیص هویت
 


  چاپ        ارسال به دوست

رسیدگی سریعتر به پرونده های جنایی در کمتر از یک هفته/ حمایت از طرح های تحقیقاتی کاربردی در راستای تقویت مرکز تشخیص هویت

به گزارش اطلاع رسانی پلیس آگاهی ناجا، سردار "محمدرضا مقیمی" در جلسه کارگروه روسای پلیس های تخصصی در مرکز تشخیص هویت ضمن تبریک ایام شعبانیه و همچنین ولادت باسعادت حضرت مهدی موعود(عج) به خلاصه ای از تاریخچه تشخیص هویت در ایران اشاره و اظهار کرد: اولین سنگ بنای مرکز تشخیص هویت در سازمان پلیس ایران در اواخر دوره قاجاریه بنا نهاده شد که بعد در سال 1291 با دو شعبه "انگشت نگاری" و "تن پیمایی" کار خود را آغاز کرد.

وی در ادامه به نوآوری و اقدامات شاخص و تاثیرگذار در حوزه تشخیص هویت طی 3 سال اخیر اشاره کرد و افزود: راه اندازی و افتتاح آزمایشگاه ادله الکترونیک جنایی در سال 96 و همچنین ارتقاء توان تخصصی در آزمایشگاه ژنتیک جنایی مرکز تشخیص هویت ناجا از طریق راه اندازی آزمایش های جدید در راستای شناسایی مجرمان و کشف علمی جرم جزء نوآوری های نوینی بوده که در ارتقاء این مرکز تاثیر بسزایی داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا ادامه داد: از دیگر اقدامات مهم این پلیس؛ کم کردن زمان پاسخ دهی به پرونده های جنایی از حدود 3 هفته به حداکثر یک هفته است.

وی تصریح کرد: تقویت اکیپ های بررسی صحنه جرم و تیم های "دی وی آی" در کل کشور از طریق تزریق خودروهای ویژه بررسی صحنه جرم و تجهیزات فنی، همچنین توسعه و تکمیل بانک های اطلاعاتی بیومتریک و ایجاد بانک های اطلاعاتی جدید به منظور شناسایی مجرمان از دیگر اقدامات شاخص طی سه سال اخیر بوده است.

این مقام انتظامی به سطح دانش کارکنان این مرکز اشاره کرد و گفت: شرکت در کنگره و سمپوزیوم های بین المللی به منظور ارتقاء دانش علمی کارشناسان و آشنایی با تکنولوژی های مدرن دنیا و ارائه چندین مقاله علمی توسط رئیس مرکز تشخیص هویت و کارشناسان مربوطه و همچنین تقدیر رئیس کنگره پزشکی قانونی از فرمانده ناجا از جمله اقدامات و دستاوردهای کارشناسان این مرکز بوده است.

وی به حضور موفق تیم های ویژه بررسی صحنه جرم (دی وی آی)تشخیص هویت در عرصه های داخلی و بین المللی اشاره و بیان کرد: شناسایی پیکر شهدای منا، جان باختگان پلاسکو، قربانیان معدن یورت گلستان، و ... از دیگر اقدامات شاخص و ماموریت های خاص این مرکز بوده است.

سردار مقیمی همچنین گفت: یکی از عوامل تاثیر گذار در ارتقاء شاخص های کشف علمی جرم اقدام در جهت افزایش تعامل بیش از پیش افسران و کارآگاهان پی جویی با مراکز تشخیص هویت می باشد.

وی به دیگر اقدام بسیار تاثیرگذار این مرکز اشاره و مطرح کرد: با پیگیری مستمر و توجیه مسئولان ذیربط در خصوص مصوب شدن جزء 6 از بند ب ماده 46 احکام دائمی توسعه جمهوری اسلامی ایران که دولت موظف شد در خصوص "تسریع در شناسایی و تشخیص هویت ایرانیان و اتباع خارجی در حوادث و سوانح و افزایش سرعت و توان کشف علمی جرایم با ارتقاء بانک های هویتی ژنتیک، اثر انگشت، چهره و عنبیه" همکاری لازم را با نیروی انتظامی داشته باشد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی تبصره ماده 130 قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص بررسی صحنه جرم و تلاش جدی در جهت تصویب آن و بالاخره توشیح آن توسط رئیس قوه قضائیه در آخر شهریور سال 96 نیز از اقدامات تاثیر گذار بوده است.

وی تصریح کرد: ارتقاء توان علمی و تخصصی کارشناسان تشخیص هویت با تعامل و همکاری بیشتر با دانشگاه های معتبر مراکز و سازمان های متولی در امور قضائی و حمایت از طرح های تحقیقاتی کاربردی در جهت پیشرفت این مرکز بسیار حائز اهمیت می باشد.دانلود فايل : Chrysanthemum.jpg ( 858KB )


٠٩:١٦ - پنج شنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٢٦٢٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٤١ارتقاء امنیت وب با وف بومی