اخبار > سطح امکانات مرکز تشخیص هویت برابر استانداردهای جهانی /تقویت اکیپ های بررسی صحنه جرم از اولویت ها
 


  چاپ        ارسال به دوست

سطح امکانات مرکز تشخیص هویت برابر استانداردهای جهانی /تقویت اکیپ های بررسی صحنه جرم از اولویت ها

به گزارش خبرنگار اطلاعر رسانی پلیس آگاهی ناجا دکتر " افشین خارا"  در جلسه کارگروه روسای پلیس های تخصصی ناجا که در مرکز تشخیص هویت برگزار شد، با اشاره به اقدامات تاثیرگذار تشخیص هویت در سطح کشور، اظهار داشت: این مرکز در سوانح و بلایا نقش بزرگی داشته؛ به طوری که در شناخت هویت قربانیان حوادثی چون منا، پلاسکو، معدن یورت گلستان و...، نقش بسیار تاثیرگذاری از خود به جای گذاشته است.

وی افزود: بررسی فنی صحنه های جرم، اعمال روش های علمی و آزمایشگاهی، جمع آوری اطلاعات بیومتریک از افراد جامعه ( اثر انگشت، ژنتیک، چهره و عنبیه) و تشخیص هویت اشخاص زنده، اجساد، اشیاء و ...  بخشی از وظایف مرکز تشخیص هویت است.

رئیس مرکز تشخیص هویت پلیس آگاهی ناجا با اشاره به وضعیت کلی خدمات انتظامی تشخیص هویت کشور، بیان کرد: با تلاش شبانه روزی کارکنان در سراسر کشور، به تعداد 400 هزار استعلام تعیین صلاحیت داوطلب همزمان با  انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در ایام نوروز 96، به صورت فشرده پاسخگو بودیم.

وی در خصوص بررسی پرونده و نمونه های ارجاع شده به آزمایشگاه های جنایی تشخیص هویت سراسر کشور، بیان داشت: باتوجه به مقایسه پرونده و نمونه های بررسی شده در 5 سال گذشته، افزایش در پرونده ها، مخصوصا نمونه های جمع آوری شده را داشته ایم که این امر در پی عواملی همچون دقت در بررسی صحنه ها، حضور بیشتر تیم های بررسی صحنه جرم و افزایش دقت این کارشناسان در جمع آوری نمونه ها بوده است.

دکتر خارا توضیح داد: تقویت اکیپ های بررسی صحنه جرم، توسعه و تجهیز آزمایشگاه های جنایی، توسعه و تکمیل بانک های اطلاعاتی بیومتریک و غیر بیومتریک، ارتقاء توان علمی و تخصصی کارشناسان، دستیابی به توان علمی جدید، از جمله اقدامات شاخص و تاثیرگذار تشخیص هویت است.

رئیس مرکز تشخیص هویت همچنین اضافه کرد: ایجاد رشته تشخیص هویت در دانشگاه علوم انتظامی امین در مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد و جذب دانشجو از بهمن 1394 و ... از دیگر  اقدامات اثر گذار بوده است.

وی به توانمندی بالای کارکنان و متخصصان این مرکز اشاره و عنوان کرد: همکاران ما در بخش های مختلف، مهارت بسیار بالایی دارند؛ چراکه در ماموریت های خود، بیش از پیش در انجام وظایفشان به خوبی عمل کرده اند.

 دکتر خارا،  امکانات این مرکز را برابر استانداردهای جهانی دانست و گفت: تجهیزات، آزمایشگاه ها و قسمت های مختلف این مرکز، از سطح بالایی  برخوردار هستند.


٠٩:٢٣ - پنج شنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٢٦٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٢١٢ارتقاء امنیت وب با وف بومی