اخبار > لزوم آشنایی کارآگاهان به علوم روز و بانک های اطلاعاتی
 


  چاپ        ارسال به دوست

لزوم آشنایی کارآگاهان به علوم روز و بانک های اطلاعاتی

به گزارش اطلاع رسانی پلیس آگاهی ناجا، سردار " محمدرضا مقیمی" در گردهمایی بزرگ کارآگاهان سراسر کشور اظهار داشت: کارآگاه از قدیمی ترین مشاغلی است که در پلیس وجود دارد به طوری که بیش از 140 سال موضوع کارآگاهی در این حیطه فعالیت می کنند.

وی افزود: پلیس آگاهی به عنوان یکی از پلیس های علمی به شمار می رود و اگر قرار باشد در این خصوص به تاریخ خودمان افتخار کنیم لازمه آن رشد علم و تکنیک روز است .

رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: در گذشته لازم بود کارآگاه حتما به میدان می رفت ولی در حال حاضر باید کارآگاهان ما به علم روز و بانک های اطلاعاتی آشنا و از آنها استفاده کنند.

سردار مقیمی با بیان اینکه شیوه و شگرد مجرمان تغییر کرده، گفت: در گذشته متهمان و مجرمان ما جرم شان پیش پا افتاده بود ولی با رشد علم و تکنولوژی مجرمان ما از افراد تحصیلکرده هستند و به همین دلیل می توان گفت شکل وقوع جرم نیز تغییر کرده است.

این مقام ارشد انتظامی افزود: پلیس آگاهی در گذشته بیشترین کشفیات را براساس تجربیات انجام می داد اما امروز باید یک کارآگاه به غیر از تجربه، اطلاعات به روز داشته باشد .

وی گفت: ابزار و تجهیزات کشف جرم نیز تغییر پیدا کرده است، افرادی می توانند در این حیطه فعالیت کنند که بتوانند فضای وقوع را درک و بشناسند .

سردار مقیمی تصریح کرد: ما باید کارآگاهان را رشد دهیم و آنها را به علوم روز آشنا کنیم که اگر اینگونه نباشد عقب خواهیم ماند.

وی گفت: از سال 70 تا85 سقف جرایم 230 هزار بود ولی در حال حاضر این تعداد به یک میلیون جرم در سال رسیده است، به طوری که می توان گفت 13 درصد جرایم افزایش داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا تصریح کرد: برای اینکه آرامش را به جامعه برگردانیم باید با عوامل موثر جرم را بشناسیم و از آن استفاده کنیم که نیروی انسانی (کارآگاه) باید به آن توجه ویژه ای به آن داشته باشیم.

وی گفت: کارآگاهی فقط در پلیس آگاهی نیست الان هر پلیسی به دلیل اینکه کشف جرم می کند به نوعی آنها کارآگاه محسوب می شود.

سردار مقیمی به انتقال تجربیات کارآگاهان پیشکسوت به افسران جوان پلیس آگاهی اشاره کرد و گفت: کارآگاه هیچ وقت بازنشسته نمی شود قرار است فعالیت کارآگاهان پیشکسوت را در یک مجموعه سازماندهی کنیم تا بتوانیم از انتقال تجربیات برای کسانی که تازه وارد این کار شده اند، استفاده کنیم


١١:٠٨ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٢٨٨٤٥    /    تعداد نمایش : ٩٦ارتقاء امنیت وب با وف بومی